ЗАКЛИК ДО ОБ'ЄДНАННЯМитрополит Стефан, Примат Української Автокефальної Православної Церкви в Сполучених Штатах Америки (Соборноправної) закликав усі Українські Автокефальні Православні Церкви у Діаспорі до об'єднання для збереження принципів "соборноправності", які лежать в основі заснування цих церков. На Соборі, що був проведений цього тижня в Києві, Церква в Україні шукала допомоги Грецького Патріарха Бартоломія у питаннях визнання та єдності Православних церков України.

У інтерв'ю Владика Стефан зазначив, що "життєво необхідним є існування Єдиної Святої Української Православної Церкви в Україні, але це потрібно зробити без втручання Всесвітнього Патріархату Константинополя", що заснований у Стамбулі, Туреччині.

"Причина того, що в Америці виникло так багато проблем, полягала в тому, що Українська Православна Церква приєдналася до Константинополя. Це привело до значних хвилювань у наших церквах в Діаспорі, а тепер Константинополь є втягнутим у справи нашої Батьківщини. Це тільки створить ще більше розколів," прокоментував Його Блаженство.

Думка Митрополита Стефана і багатьох інших людей в Сполучених Штатах Америки є наступною: якщо Рідною Церквою в Україні, Київським Патріархатом буде з певного часу управляти Всесвітній Патріархат, тоді нічого не буде здобуто і те, що трапилося в минулому, лише повториться, але більш витонченим способом.

Митрополит продовжив, "прийшов час врятувати наші соборноправні церкви і зберегти нашу Українську ідентичність. Є побоювання, що якщо Всесвітній Патріарх Бартоломій будь-яким чином визнає Київський Патріархат, то Його Святість, Патріарха Філарета буде усунено."

"Історія повідомляє, що не легкою є задача надати Україні Патріарха. Слід взяти до уваги багато пояснюючих факторів і духовну політику. Першим кроком, найбільш імовірно, було б створення митрополітанату із певним самоуправлінням, який підпорядкувався б Константинополю в питаннях особливого значення та у справах, що передбачають відносини з іншими церквами в усьому світі. Якщо це буде зроблено, то ми втратимо те, що зараз маємо в особі Його Святості, Патріарха Філарета, і це було б дуже несправедливим, оскільки Його Святість виконав усю роботу із заснування національної Української Православної Церкви."

Українська Автокефальна Православна Церква в США існує багато років. Після смерті Митрополита Григорія Огійчука церква почала втрачати парафії через адміністративні проблеми та інших, неукраїнських єпископів, які, не маючи історичного зв'язку з Митрополитом Григорієм, використовували те саме церковне ім'я УАПЦ. Багато єпископів були присвячені тоді Митрополитом Огійчуком і пізніше відділилися, створюючи свої власні, окремі, неукраїнські церкви.

Ставши Митрополитом Церкви у 1996 р., Митрополит Стефан і нова адміністрація повернули парафії, що колись належали УАПЦ. "Це було не легким завданням через політичний бік цього питання. Багато хто не хотів бачити, що УАПЦ Соборноправна знову активно існує в Діаспорі. Тепер, із більше ніж вісімнадцятьма парафіями, двома монастирями і сильною адміністрацією, ми знову зростаємо," сказав Митрополит Стефан.

Митрополит Стефан вважає, що повинна бути єдина соборноправна церква, яка підтримає нашу Батьківщину і Патріарха України, але залишиться самоврядною в Америці та інших країнах Діаспори. Далі він заявив:"Це саме так, як було раніше, коли Його Святість, Патріарх Мстислав управляв церквою. Ми маємо усіма силами продовжити справу, яку почав Його Святість і виконувати те, що він робив тут, у Діаспорі, тому що, якщо ми цього не зробимо, ми загубимо все, за що боровся Патріарх Мстислав і заради підтримання чого він працював так багато років."

Заклик до об'єднання Української Автокефальної Православної Церкви Соборноправної є життєво важливим для майбутнього віруючих Української Православної Церкви, які бажають залишитися самоврядними в Діаспорі і підтримати ідентичність цілісної Української Православної Церкви. Протягом десятиріч Українська Православна Церква існувала поза межами України без втручання інших, зовнішніх установ. Тепер, коли свобода прийшла в саму Україну, важливо боротися за таку саму автокефальність для Церкви-Матері, що подарувала своїм нащадкам більше тисячі років Українського Християнства та автокефальність, яку вона мала тоді, коли Великий Князь Володимир Великий закликав свій народ прийняти Східну Християнську віру.

"Ми молимося про тривалу автокефальність церкви в Україні," сказав Митрополит Стефан, "але незалежно від результату, навіть у випадку невдачі, якщо Україна стане підпорядкуватися нагляду Константинополя, ми не можемо залишити нашу незалежність у Діаспорі і повинні продовжити наше існування з повним самоврядуванням та організованою церковною структурою, велично супроводжуючи нашу Українську Автокефальну Православну Церкву у третє тисячоліття."


English Version of Article.

Повернутися до Головної Сторінки Митрополії.